Installation under Linux/hu

From Siwenoid Wiki
Revision as of 12:20, 30 November 2012 by SWNadmin2 (talk | contribs)
Jump to navigation Jump to search
Language: English  • magyar

Előző fejezet-> MySQL installation / Következő fejezet-> First SIWENOID startup

Szükséges komponensek telepítése

A szükséges komponensek telepítéséhez szükségünk lesz internet kapcsolatra. A bal oldali menüsorból válasszuk ki a „Dash kezdőoldal” menüt. Keressünk rá a „Frissítés kezelő” alkalmazásra és indítsuk is el. A megnyíló „Frissítés kezelő” ablakon lépjünk be a beállítások menübe. A rendszer kérni fog minket, hogy adjuk meg a rendszergazda jogosultságú jelszavunkat. (A telepítéskor megadott jelszó megfelelő.) A sikeres belépés után az egyéb szoftverek fül alatt kell engedélyeznünk a „Canonical partnerek” frissítéseket.

A telepítést terminálból tudjuk elvégezni, az elindításához használjuk a Ctrl+Alt+T billentyűkombinációt.

JAVA telepítés

A Siwenoid felügyeleti rendszer 6-os verziójú JAVA futtatókörnyezetet igényel. A „java -version” terminálparanccsal lekérdezhetjük a telepített JAVA verziókat.

Négy lehetséges választ kaphatunk:

  • Nincs JAVA telepítve

Ebben az esetben a „sudo apt-get install openjdk-6-jre” paranccsal rakjuk fel a gépünkre a szoftvert. Csak a rendszergazdai jelszavunkra lesz szükség és egy „I” (Angol nyelvnél: Y) betű lenyomásra, hogy valóban telepíteni akarjuk a programot.

  • 7-es JAVA van telepítve

Ahogy az előző pontban, úgy itt is telepítenünk kell a 6-os verziót. Mivel így 2 különböző verzió is fenn lesz a gépünkön, így ki kell választanunk a 6-os verziót elsődlegesnek. Ez a művelet „sudo update-alternatives –config java” paranccsal végezhető el. Ismételten kéri a rendszergazda jelszavunkat, majd ezt követően a felsorolt gépeljük be a 6-os JAVA azonosítóját (A selection alatt lévő azonosító). Ha a listában több 6-os JAVA verziós sor is szerepe, úgy tetszőlegesen válasszuk ki az egyiket.

  • Mindkét verzió telepítve van

Értelem szerűen itt nem kell telepítenünk, csak be kell állítanunk a 6-os verzió használatát. Ezt az előző pontban leírtak szerint elvégezhetjük.

  • 6-os JAVA van telepítve

Ez a legideálisabb eset. Nem kell telepítenünk és beállítanunk sem semmit.

MYSQL telepítés

A mysql adatbázis kezelő telepítése is hasonlóan működik. A „sudo apt-get install mysql-server” paranccsal könnyen végrehajtható. Csak a rendszergazdai jelszavunkra lesz szükség és egy „I” (Angol nyelvnél: Y) betű lenyomásra, hogy valóban telepíteni akarjuk a programot. Telepítés közben kérni fog egy adatbázis kezelőhöz tartozó „root” jelszót. A jelszóra nincsen különösebb megkötés, de feltétlenül jegyezzük meg, az adminisztrációs feladatokat a továbbiakban ezzel a felhasználóval és jelszóval lehet majd elvégezni.

A mysql-server alkalmazás után a mysql-workbech konfigurációs alkalmazásra is szükségünk lesz. Ezt a „sudo apt-get install mysql-workbench” terminálparanccsal tegyük meg. Itt is csak a jelszavunkra és egy telepítés engedélyezésre lesz szükségünk.

Az adatbázis kezelő programok telepítése után a „Dash kezdőoldalról” indítsuk el a mysql workbench alkalmazást.

A workbench bejelentkezése után három „oszlopra” tagolt képernyő fogad. A jobb oldali oszlop alatt található „New Server Instance” menüpontra kattintva hozzunk létre egy adatbázis szervert. A next gombokat végigkattintva a végén finish parancsal befejezve ezt meg is tudjuk tenni.


Közben egyszer fogja kérni az előzőekben megadott „root” jelszavunkat. Az így létrehozott mysqld@localhost adatbázisunkat a Server Administration oszlopban. Belépéshez itt is kérni fogja a program a „root” jelszavunkat.