Installation under Linux/hu: Difference between revisions

From Siwenoid Wiki
Jump to navigation Jump to search
No edit summary
No edit summary
Line 52: Line 52:
Az Ubuntu Szoftverközpont ablak fog felugrani és ezen kereszttűl tudjuk installálni. A Telepítés (Install) gombra kattintva megkezdődik a telepítés. Itt is kéri a jól bevált rendszergazda jelszavunkat. Ezzel sikeresen telepítettük az előkövetelményeket.
Az Ubuntu Szoftverközpont ablak fog felugrani és ezen kereszttűl tudjuk installálni. A Telepítés (Install) gombra kattintva megkezdődik a telepítés. Itt is kéri a jól bevált rendszergazda jelszavunkat. Ezzel sikeresen telepítettük az előkövetelményeket.
<br style="clear: both" />
<br style="clear: both" />
==SIWENOID szerver installálása==
==SIWENOID szerver installálása==
[[Image:Linux_inst_image04.png|left|thumb|400px]] A Siwenoid-installer alkalmazást indítsuk el. Ezt legegyszerűbben a kapott installer mappájában lévő start-installer.sh fájlal tehetjük meg. A futtatás előtt viszont a fájlra jobb gombbal kattintva nyissuk meg a tulajdonságait. Itt a Jogosultságok fülön engedélyezzük a „Fájl végrehajtásának engedélyezése programként” opciót. Így már kezdődhet is a telepítés. Telepítéshez válasszuk az Install menüpontot, majd a Siwenoid server application opciót.
[[Image:Linux_inst_image04.png|left|thumb|400px]] A Siwenoid-installer alkalmazást indítsuk el. Ezt legegyszerűbben a kapott installer mappájában lévő start-installer.sh fájlal tehetjük meg. A futtatás előtt viszont a fájlra jobb gombbal kattintva nyissuk meg a tulajdonságait. Itt a Jogosultságok fülön engedélyezzük a „Fájl végrehajtásának engedélyezése programként” opciót. Így már kezdődhet is a telepítés. Telepítéshez válasszuk az Install menüpontot, majd a Siwenoid server application opciót.

Revision as of 12:55, 30 November 2012

Language: English  • magyar

Előző fejezet-> MySQL installation / Következő fejezet-> First SIWENOID startup

Szükséges komponensek telepítése

A szükséges komponensek telepítéséhez szükségünk lesz internet kapcsolatra. A bal oldali menüsorból válasszuk ki a „Dash kezdőoldal” menüt. Keressünk rá a „Frissítés kezelő” alkalmazásra és indítsuk is el. A megnyíló „Frissítés kezelő” ablakon lépjünk be a beállítások menübe. A rendszer kérni fog minket, hogy adjuk meg a rendszergazda jogosultságú jelszavunkat. (A telepítéskor megadott jelszó megfelelő.) A sikeres belépés után az egyéb szoftverek fül alatt kell engedélyeznünk a „Canonical partnerek” frissítéseket.

A telepítést terminálból tudjuk elvégezni, az elindításához használjuk a Ctrl+Alt+T billentyűkombinációt.

JAVA telepítés

A Siwenoid felügyeleti rendszer 6-os verziójú JAVA futtatókörnyezetet igényel. A „java -version” terminálparanccsal lekérdezhetjük a telepített JAVA verziókat.

Négy lehetséges választ kaphatunk:

  • Nincs JAVA telepítve

Ebben az esetben a „sudo apt-get install openjdk-6-jre” paranccsal rakjuk fel a gépünkre a szoftvert. Csak a rendszergazdai jelszavunkra lesz szükség és egy „I” (Angol nyelvnél: Y) betű lenyomásra, hogy valóban telepíteni akarjuk a programot.

  • 7-es JAVA van telepítve

Ahogy az előző pontban, úgy itt is telepítenünk kell a 6-os verziót. Mivel így 2 különböző verzió is fenn lesz a gépünkön, így ki kell választanunk a 6-os verziót elsődlegesnek. Ez a művelet „sudo update-alternatives –config java” paranccsal végezhető el. Ismételten kéri a rendszergazda jelszavunkat, majd ezt követően a felsorolt gépeljük be a 6-os JAVA azonosítóját (A selection alatt lévő azonosító). Ha a listában több 6-os JAVA verziós sor is szerepe, úgy tetszőlegesen válasszuk ki az egyiket.

  • Mindkét verzió telepítve van

Értelem szerűen itt nem kell telepítenünk, csak be kell állítanunk a 6-os verzió használatát. Ezt az előző pontban leírtak szerint elvégezhetjük.

  • 6-os JAVA van telepítve

Ez a legideálisabb eset. Nem kell telepítenünk és beállítanunk sem semmit.

MYSQL telepítés

A mysql adatbázis kezelő telepítése is hasonlóan működik. A „sudo apt-get install mysql-server” paranccsal könnyen végrehajtható. Csak a rendszergazdai jelszavunkra lesz szükség és egy „I” (Angol nyelvnél: Y) betű lenyomásra, hogy valóban telepíteni akarjuk a programot. Telepítés közben kérni fog egy adatbázis kezelőhöz tartozó „root” jelszót. A jelszóra nincsen különösebb megkötés, de feltétlenül jegyezzük meg, az adminisztrációs feladatokat a továbbiakban ezzel a felhasználóval és jelszóval lehet majd elvégezni.

A mysql-server alkalmazás után a mysql-workbech konfigurációs alkalmazásra is szükségünk lesz. Ezt a „sudo apt-get install mysql-workbench” terminálparanccsal tegyük meg. Itt is csak a jelszavunkra és egy telepítés engedélyezésre lesz szükségünk.

Az adatbázis kezelő programok telepítése után a „Dash kezdőoldalról” indítsuk el a mysql workbench alkalmazást.

A workbench bejelentkezése után három „oszlopra” tagolt képernyő fogad. A jobb oldali oszlop alatt található „New Server Instance” menüpontra kattintva hozzunk létre egy adatbázis szervert. A next gombokat végigkattintva a végén finish parancsal befejezve ezt meg is tudjuk tenni.


Közben egyszer fogja kérni az előzőekben megadott „root” jelszavunkat. Az így létrehozott mysqld@localhost adatbázisunkat a Server Administration oszlopban. Belépéshez itt is kérni fogja a program a „root” jelszavunkat. A jelszó sikeres megadása után az adminisztrációs felületre jutunk.


Új felhasználó felvételéhez előbb válasszuk a bal oldali listában a Users and Privileges (1)

lehetőséget. A jobb oldalon megjelenő felület alján kattintsunk az Add Account (2) gombra, majd adjuk meg a felhasználó adatait (3). A Login Name mezőbe írjunk egy tetszőlegesen választott felhasználónevet (példánkban mgmt_user), a Password illetve Confirm Password mezőkben adjunk meg egy választott jelszót, a Limit Connectivity to Hosts Matching mezőben pedig írjuk be, hogy localhost. A paraméterek megadása után kattintsunk az ablak jobb alsó sarkában elhelyezkedő Apply (4) gombra. Ezt a műveletet ismételjük meg ugyanezzel a beállításokkal, csak a Limit Connectivity to Hosts Matching helyére a 127.0.0.1 írjuk be. A User Accounts listában ellenőrizhetjük, hogy a felhasználó sikeresen létrejött. Ezzel készen is vagyunk az adatbázis szerver szükséges konfigurációjával, bezárhatjuk a MySQL Workbench alkalmazást.

CODEMETER RUNTIME installálása

Ez a program a hardveres licenszkulcs kezeléséhez szükséges. http://codemeter.com/us/service/downloads.html oldalról letölthető az alkalmazás. Az oldalon a CodeMeter Runtime bekezdés alatt található Downloads Linux linkre kattintsunk. Egy újabb oldal nyílik meg, ahol az Installation packages bekezdés alatt elérhetőek a telepítők. Az Ubuntu linuxhoz a Deb packages bekezdésnél válasszuk ki az operációs rendszerünkhöz megfelelő codemeter runtime telepítőt. Ha letöltöttük a megfelelő verziót a letőltési listából kiválasztva indítsuk is el. Az Ubuntu Szoftverközpont ablak fog felugrani és ezen kereszttűl tudjuk installálni. A Telepítés (Install) gombra kattintva megkezdődik a telepítés. Itt is kéri a jól bevált rendszergazda jelszavunkat. Ezzel sikeresen telepítettük az előkövetelményeket.

SIWENOID szerver installálása

File:Linux inst image04.png

A Siwenoid-installer alkalmazást indítsuk el. Ezt legegyszerűbben a kapott installer mappájában lévő start-installer.sh fájlal tehetjük meg. A futtatás előtt viszont a fájlra jobb gombbal kattintva nyissuk meg a tulajdonságait. Itt a Jogosultságok fülön engedélyezzük a „Fájl végrehajtásának engedélyezése programként” opciót. Így már kezdődhet is a telepítés. Telepítéshez válasszuk az Install menüpontot, majd a Siwenoid server application opciót.


A következő képernyőn a telepíteni kívánt összetevőket kell kiválasztani. A csillaggal megjelölt lehetőségeket mindenképp válasszuk ki, a többiből pedig a csatlakoztatandó alrendszereknek illetve moduloknak megfelelően válasszunk. (A Cerberus modul a CC11 és CC440, a BACnet a Sinteso és CerberusPro központokat képes kezelni). A következő képernyőn válasszunk ki egy mappát a számítógépen, ahova telepíteni kívánjuk a szerver alkalmazást. A szervert és a klienst ne telepítsük ugyanabba a mappába, de lehetnek például egy közös mappa alatt (tehát például /home/ubuntu/siwenoid/server és /home/ubuntu/siwenoid/client).


A következő képernyőn, a rendszert kiszolgáló adatbázis típusánál válasszuk a MySQL opciót, mivel ezt az adatbázis szervert telepítettük korábban.


Az adatbázis kapcsolat tulajdonságainál a következőket állítsuk be:

  • URL

Az adatbázist futtató számítógép IP címe (vagy hostneve) és portja. Amennyiben a portot nem állítottuk át a MySQL szerver telepítésekor az alapértelmezett 3306-ról, akkor a kettőspont és a portszám elhagyható a végéről.

  • Database name

Egy általunk kitalált név az adatbázisnak. Csak az angol abc betűit, számokat, illetve alulvonást tartalmazzon!

  • Owner

Az adatbázishoz csatlakozó felhasználó neve, ezt a MySQL Workbench alkalmazásban hoztuk létre, példánkban mgmt_user.

  • Password

Az adatbázis felhasználó jelszava, szintén a MySQL Workbench-ben állítottuk be. Az alsó 3 mezőben az alapértelmezett adatbázis kapcsolatot adhatjuk meg, ez szükséges az általunk megadott adatbázis létrehozásához.

  • Database name

Egy beépített adatbázis neve, állítsuk be mysql -re.

  • Username

Az adminisztrátor felhasználó (root) neve, állítsuk be root -ra.

  • Password

Az adminisztrátor felhasználó (root) jelszava, a MySQL szerver telepítésekor adtuk meg.