MySQL installation/hu

From Siwenoid Wiki
Jump to navigation Jump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Language: English  • magyar

Elöző fejezet-> Előfeltételek / Következő fejezet-> Installálás Windows alatt

MySQL installálása

A http://www.mysql.com/downloads/mysql/ linkre kattintva a letöltő oldalon először bizonyosodjunk meg róla, hogy a platformnál a Microsoft Windows van kiválasztva. A telepítést célszerű MSI installerrel elvégezni, ezek közül is több választási lehetőség adódik. A 32bit-es változatról elmondható, hogy minden Windows verzión működik, a 64bit-es változat csak a 64-bites Windowsokon, de XP-n nem ajánlott. A Download gombra kattintva lehetőség van a MySQL.com oldalra regisztrálni, illetve belépni, ha már regisztráltunk, ám ez nem szükséges. A bejelentkező doboz alatt a “No thanks, just take me to the downloads!” linkre kattintva megjelenik a szerverek listája, ahonnan letölthetjük a telepítőt. A magyar szerver (BME CRSYS) általában jól működik, de bármely másikat is választhatjuk. A fájl letöltése után dupla-kattintással elindítva megjelenik a MySQL szerver telepítője. A végfelhasználói feltételek elfogadása után néhány opció közül választhatunk:

A Typical lehetőséget választva a telepítés az alapértelmezett merevlemez partícióra történik (jellemzően C), ezen belül az alkalmazást a Program Files mappába, az adatbázis adatrészét pedig a felhasználó egyéni mappájába fogja elhelyezni. Ha szükség van rá, hogy más elérési útra történjen a telepítés, akkor a Custom gombra kell kattintani.

A választás után az Install gombra kattintva a telepítés néhány másodperc alatt lezajlik (néhányszor a Next gombra kellhet kattintani időközben).

A telepítés végeztével a következő ablakot kell látnunk:

Mielőtt a Finish gombra kattintunk, bizonyosodjunk meg róla, hogy a Launch the MySQL Instance Configuration Wizard jelölőnégyzet be van pipálva.


MySQL szerver konfigurálása

A szerver-konfigurációs alkalmazás elindulása után néhányszor a Next gombra kattintva a következő képernyőre jutunk:

Ennél a pontnál bizonyosodjunk meg róla, hogy a Detailed Configuration van kiválasztva, mielőtt a Next gombra kattintunk.


A következő képernyőn a szerver viselkedését (pl. memóriafoglalás) befolyásoló tulajdonságot választhatjuk ki:

A legtöbb esetben a Server Machine opció megfelel a kívánalmaknak, ekkor a MySQL szerver közepes memóriahasználattal fog működni. Amennyiben a számítógépen több, nagyobb memóriaigényű program is fog futni egyidejűleg, akkor érdemes lehet a Developer Machine opciót választani, ekkor kevesebb memóriát fog használni az adatbázis szerver.


A következő képernyőn az alapértelmezés (Multifunctional Database) tökéletesen megfelel a felügyeleti rendszer működtetéséhez.

Ezen a képernyőn megadhatjuk, hogy az adatbázisban tárolt adatok hol helyezkedjenek el a merevlemezen. Ha nem állítjuk át az Installation Path lehetőséget, akkor a telepítéskor megadott helyre fognak kerülni, ha ez nem megfelelő, akkor a “...” gombra kattintva adhatunk meg más helyet.


Ezen a képernyőn szabályozhatjuk, hogy egyszerre hány konkurrens kapcsolatot engedélyez az adatbázis-szerver. Legbiztosabb működést a képen látható beállítással érhetünk el, azaz a Manual Setting opciót kell választani, a Concurrent connections mezőbe pedig az 50-es számot írjuk.


A hálózati beállításokat a legtöbb esetben nem kell módosítatunk, kivéve, ha az alapértelmezett 3306-os port már foglalt a számítógépen.


A következő képernyőn az alapértelmezett karakterkódolást választhatjuk ki, ez fontos azért, hogy az ékezetek helyesen jelenjenek majd meg a felügyeleti rendszeren.

Válasszuk a Manual Selected Default Character Set / Collation opciót, majd a Character Set legördülő listából válasszuk ki az utf8 lehetőséget, ez a lista legalján található.

A fenti képernyőn nem kell változtatnunk semmit, ebben az esetben a Windows szervízek közé beregisztrálja a példányt, illetve beállítja, hogy az automatikusan el is induljon.


A következő felületen az alapértelmezett (root) felhasználó jelszavát kell beállítanunk. A jelszóra nincsen különösebb megkötés, de feltétlenül jegyezzük meg, az adminisztrációs feladatokat a továbbiakban ezzel a felhasználóval lehet majd elvégezni. A root felhasználó távoli hozzáférésének engedélyezésére többnyire nem szokott szükség lenni.


A következő képernyőn az Execute gombra kattintva (később Finish-re változik, ezért nem látható a képen) a beállításokat elmenti a telepítő, elindítja a Windows szervízt, és elvégzi a további konfigurációkat. Amennyiben a fenti képet látjuk, a telepítés sikeres volt, a MySQL szerver használatra kész.


MySQL Workbench installálása

Ahhoz, hogy a felügyeleti rendszer kapcsolódni tudjon az adatbázis-szerverhez, és módosításokat tudjon eszközölni rajta, szükségünk lesz egy adatbázis felhasználó létrehozására, ehhez a grafikus adminisztrációs felületet fogjuk használni. Az alkalmazás MSI telepítője letölhető a következő linkről: http://www.mysql.com/downloads/workbench/ Ennek az alkalmazásnak előkövetelménye, hogy a számítógépre telepítve legyen a .NET Framework 4.0-s verziója. Ez letölthető a következő linkről: http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=9cfb2d51-5ff4-4491-b0e5-b386f32c0992&displaylang=en . A telepítés során megadhatjuk a mappát, amelybe a programot telepíteni szeretnénk, az összetevőknél pedig válasszuk a Complete opciót, így minden szükséges komponens rendelkezésre fog állni. A telepítés végeztével a következő képernyőre jutunk:

Bizonyosodjunk meg róla, hogy a Launch MySQL Workbench now jelölőnégyzet be van pipálva. Ez nem szükséges feltétele a helyes működésnek, az alkalmazás a továbbiakban a Start menüből is elérhető.


Felhasználó létrehozása a MySQL Workbench segítségével

Az alkalmazás kezdőképernyőjén a középső részen 3 oszlop található, ezek közül a jobb oldalit, a Server Administration-t fogjuk használni. A listában szerepel a telepített MySQL szerver példány, erre kattintsunk duplán.


A felugró ablakban adjuk meg a root felhasználó jelszavát, melyet telepítéskor állítottunk be.


A jelszó sikeres megadása után az adminisztrációs felületre jutunk. Új felhasználó felvételéhez előbb válasszuk a bal oldali listában a Users and Privileges (1) lehetőséget. A jobb oldalon megjelenő felület alján kattintsunk az Add Account (2) gombra, majd adjuk meg a felhasználó adatait (3). A Login Name mezőbe írjunk egy tetszőlegesen választott felhasználónevet (példánkban mgmt_user), a Password illetve Confirm Password mezőkben adjunk meg egy választott jelszót, a Limit Connectivity to Hosts Matching mezőben pedig hagyjuk meg az alapértelmezetten beállított % jelet. A paraméterek megadása után kattintsunk az ablak jobb alsó sarkában elhelyezkedő Apply (4) gombra.

A User Accounts listában ellenőrizhetjük, hogy a felhasználó sikeresen létrejött. Ezzel készen is vagyunk az adatbázis szerver szükséges konfigurációjával, bezárhatjuk a MySQL Workbench alkalmazást.

Elöző fejezet-> Előfeltételek / Következő fejezet-> Installálás Windows alatt