Installation under Linux: Difference between revisions

From Siwenoid Wiki
Jump to navigation Jump to search
(Created page with '{{Languages|Installation under Linux}} ''Elöző fejezet-> Installation under Windows / Következő fejezet-> First SIWENOID startup'' __TOC__ ==Installation of compon…')
 
 
(11 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 7: Line 7:
==Installation of components==
==Installation of components==
For the installation an internet connection is required. Select the "DASH startpage" menu on the left side. Look for the "Update handler" application and launch it. Use the settings menu in the "Update handler" window. The system is asking for typing superuser password.
For the installation an internet connection is required. Select the "DASH startpage" menu on the left side. Look for the "Update handler" application and launch it. Use the settings menu in the "Update handler" window. The system is asking for typing superuser password.
(A telepítéskor megadott jelszó megfelelő.) A sikeres belépés után az egyéb szoftverek fül alatt kell engedélyeznünk a „Canonical partnerek” frissítéseket.  
(Use the password that was entered during installation) After successfull login enable the "Canonical partners" updates in the "other softwares" tab.  


A telepítést terminálból tudjuk elvégezni, az elindításához használjuk a Ctrl+Alt+T billentyűkombinációt.  
Use terminal for installation. Use Ctrl+Alt+T to launch terminal.


==JAVA telepítés==
==JAVA installation==
A Siwenoid felügyeleti rendszer 6-os verziójú JAVA futtatókörnyezetet igényel. A „java -version” terminálparanccsal lekérdezhetjük a telepített JAVA verziókat.  
Siwenoid require JAVA 6 version. Use „java -version” command in terminal to get the current version on your computer.  


Négy lehetséges választ kaphatunk:
4 options that you meet:
* Nincs JAVA telepítve
* No JAVA installed
Ebben az esetben a „sudo apt-get install openjdk-6-jre” paranccsal rakjuk fel a gépünkre a szoftvert. Csak a rendszergazdai jelszavunkra lesz szükség és egy „I” (Angol nyelvnél: Y) betű lenyomásra, hogy valóban telepíteni akarjuk a programot.
Use „sudo apt-get install openjdk-6-jre” command in terminal to install JAVA6.


* 7-es JAVA van telepítve
* JAVA 7 is already installed
Ahogy az előző pontban, úgy itt is telepítenünk kell a 6-os verziót. Mivel így 2 különböző verzió is fenn lesz a gépünkön, így ki kell választanunk a 6-os verziót elsődlegesnek. Ez a művelet  „sudo update-alternatives –config java” paranccsal végezhető el. Ismételten kéri a rendszergazda jelszavunkat, majd ezt követően a felsorolt gépeljük be a 6-os JAVA azonosítóját (A selection alatt lévő azonosító). Ha a listában több 6-os JAVA verziós sor is szerepe, úgy tetszőlegesen válasszuk ki az egyiket.
Install JAVA6 as it is described above. Then the JAVA6 had to be set as default JAVA in Linux. Use „sudo update-alternatives –config java” command. Type SUDO password. Then type in the ID of JAVA6.


* Mindkét verzió telepítve van
* More than one JAVA has been installed
Értelem szerűen itt nem kell telepítenünk, csak be kell állítanunk a 6-os verzió használatát. Ezt az előző pontban leírtak szerint elvégezhetjük.
Use the „sudo update-alternatives –config java” command the very same way it was described above.


* 6-os JAVA van telepítve
* JAVA 6 has already been installed
Ez a legideálisabb eset. Nem kell telepítenünk és beállítanunk sem semmit.  
Nothing else to do.


==MYSQL telepítés==
==MYSQL installation==
A mysql adatbázis kezelő telepítése is hasonlóan működik. A „sudo apt-get install mysql-server” paranccsal könnyen végrehajtható. Csak a rendszergazdai jelszavunkra lesz szükség és egy „I” (Angol nyelvnél: Y) betű lenyomásra, hogy valóban telepíteni akarjuk a programot. Telepítés közben kérni fog egy adatbázis kezelőhöz tartozó „root” jelszót. A jelszóra nincsen különösebb megkötés, de feltétlenül jegyezzük meg, az adminisztrációs feladatokat a továbbiakban ezzel a felhasználóval és jelszóval lehet majd elvégezni.
Use A „sudo apt-get install mysql-server” command in terminal to install MySQL. Superuser password is required. During installation the "root" password is asked for. There is no special restriction for password. This root user/password is necessary for the administration of database later.


A mysql-server alkalmazás után a mysql-workbech konfigurációs alkalmazásra is szükségünk lesz. Ezt a „sudo apt-get install mysql-workbench” terminálparanccsal tegyük meg. Itt is csak a jelszavunkra és egy telepítés engedélyezésre lesz szükségünk.
Mysql-workbench application is also required and has to be installed. Use „sudo apt-get install mysql-workbench” command in a termninal. Username and password are required.


Az adatbázis kezelő programok telepítése után a „Dash kezdőoldalról” indítsuk el a mysql workbench alkalmazást.
After installation launch Mysql Workbench application.
[[Image:Linux_inst_image41.png|left|thumb|800px]] A workbench bejelentkezése után három „oszlopra” tagolt képernyő fogad. A jobb oldali oszlop alatt található „New Server Instance” menüpontra kattintva hozzunk létre egy adatbázis szervert. A next gombokat végigkattintva a végén finish parancsal befejezve ezt meg is tudjuk tenni.  
[[Image:Linux_inst_image41.png|left|thumb|800px]] Main window of workbench has 3 columns. At the right column use „New Server Instance” menu point to create a new database server. Always click next-next-finish.  
<br style="clear: both" />
<br style="clear: both" />
[[Image:Linux inst image17.png|left|thumb|400px]] Közben egyszer fogja kérni az előzőekben megadott „root” jelszavunkat. Az így létrehozott mysqld@localhost adatbázisunkat a Server Administration oszlopban. Belépéshez itt is kérni fogja a program a „root” jelszavunkat. A jelszó sikeres megadása után az adminisztrációs felületre jutunk.
[[Image:Linux inst image17.png|left|thumb|400px]] Use "root" password when asked for. Finally the new mysqld@localhost database appears in the Server Administration coulmn. Use "root" password to login. After login the administration window appears.
<br style="clear: both" />
<br style="clear: both" />
[[Image:Linux_inst_image40.png|left|thumb|800px]] Új felhasználó felvételéhez előbb válasszuk a bal oldali listában a Users and Privileges (1) lehetőséget. A jobb oldalon megjelenő felület alján kattintsunk az Add Account (2) gombra, majd adjuk meg a felhasználó adatait (3). A Login Name mezőbe írjunk egy tetszőlegesen választott felhasználónevet (példánkban mgmt_user), a Password illetve Confirm Password mezőkben adjunk meg egy választott jelszót, a Limit Connectivity to Hosts Matching mezőben pedig írjuk be, hogy localhost. A paraméterek megadása után kattintsunk az ablak jobb alsó sarkában elhelyezkedő Apply (4) gombra. Ezt a műveletet ismételjük meg ugyanezzel a beállításokkal, csak a Limit Connectivity to Hosts Matching helyére a 127.0.0.1 írjuk be.
[[Image:Linux_inst_image40.png|left|thumb|800px]] Select Users and Privileges (1) menu to create a new database server specific user. Select Add Account (2) button and type the parameters of a new user (3). Type a Login Name (example: mgmt_user), and a password, and type "localhost" into the Limit Connectivity to Hosts Matching field. Finally click on apply (4). Now repeat the same steps to add one more account with the same parameters except for Limit Connectivity to Hosts Matching field. Type 127.0.0.1 into this field.
A User Accounts listában ellenőrizhetjük, hogy a felhasználó sikeresen létrejött. Ezzel készen is vagyunk az adatbázis szerver szükséges konfigurációjával, bezárhatjuk a MySQL Workbench alkalmazást.
Check in the list of User Accounts if the new user has been succesfully added. Then the database server configuration is done. Close the MySQL workbench.
<br style="clear: both" />
<br style="clear: both" />


==CODEMETER RUNTIME installálása==
==CODEMETER RUNTIME installation==
Ez a program a hardveres licenszkulcs kezeléséhez szükséges.
This application is necessary for the dongle.
http://codemeter.com/us/service/downloads.html oldalról letölthető az alkalmazás. Az oldalon  a CodeMeter Runtime bekezdés alatt található Downloads Linux linkre kattintsunk. Egy újabb oldal nyílik meg, ahol az Installation packages bekezdés alatt elérhetőek a telepítők. Az Ubuntu linuxhoz  a Deb packages bekezdésnél válasszuk ki az operációs rendszerünkhöz megfelelő codemeter runtime telepítőt. Ha letöltöttük a megfelelő verziót a letőltési listából kiválasztva indítsuk is el.
Download it from : http://codemeter.com/us/service/downloads.html. Select Linux version and Deb packages for Ubuntu linux. After download launch it.
Az Ubuntu Szoftverközpont ablak fog felugrani és ezen kereszttűl tudjuk installálni. A Telepítés (Install) gombra kattintva megkezdődik a telepítés. Itt is kéri a jól bevált rendszergazda jelszavunkat. Ezzel sikeresen telepítettük az előkövetelményeket.
Ubuntu Software central appears. Click on install button. Type sudo password when asked for. Now the prerequisits of SIWENOID are succesfully installed.
<br style="clear: both" />
<br style="clear: both" />


==SIWENOID szerver installálása==
==SIWENOID server installation==
[[Image:Linux_inst_image4.png|left|thumb|400px]] A Siwenoid-installer alkalmazást indítsuk el. Ezt legegyszerűbben a kapott installer mappájában lévő start-installer.sh fájlal tehetjük meg. A futtatás előtt viszont a fájlra jobb gombbal kattintva nyissuk meg a tulajdonságait. Itt a Jogosultságok fülön engedélyezzük a „Fájl végrehajtásának engedélyezése programként” opciót. Így már kezdődhet is a telepítés. Telepítéshez válasszuk az Install menüpontot, majd a Siwenoid server application opciót.
[[Image:Linux_inst_image4.png|left|thumb|400px]] Launch the SIWENOID installer. Use the start-installer.sh in the installer folder. Before launching right-click on file to open properties window. On the permission tab check the "Execution as program" option. After starting select "Install" and then the "SIWENOID server" option.
<br style="clear: both" />
<br style="clear: both" />
[[Image:Linux_inst_image14.png|left|thumb|400px]] A következő képernyőn a telepíteni kívánt összetevőket kell kiválasztani. A csillaggal megjelölt lehetőségeket mindenképp válasszuk ki, a többiből pedig a csatlakoztatandó alrendszereknek illetve moduloknak megfelelően válasszunk. (A Cerberus modul a CC11 és CC440, a BACnet a Sinteso és CerberusPro központokat képes kezelni). A következő képernyőn válasszunk ki egy mappát a számítógépen, ahova telepíteni kívánjuk a szerver alkalmazást. A szervert és a klienst ne telepítsük ugyanabba a mappába, de lehetnek például egy közös mappa alatt (tehát például /home/ubuntu/siwenoid/server  és /home/ubuntu/siwenoid/client).
[[Image:Linux_inst_image14.png|left|thumb|400px]] On the next window select the A következő képernyőn a telepíteni kívánt összetevőket kell kiválasztani. A csillaggal megjelölt lehetőségeket mindenképp válasszuk ki, a többiből pedig a csatlakoztatandó alrendszereknek illetve moduloknak megfelelően válasszunk. (A Cerberus modul a CC11 és CC440, a BACnet a Sinteso és CerberusPro központokat képes kezelni). A következő képernyőn válasszunk ki egy mappát a számítógépen, ahova telepíteni kívánjuk a szerver alkalmazást. A szervert és a klienst ne telepítsük ugyanabba a mappába, de lehetnek például egy közös mappa alatt (tehát például /home/ubuntu/siwenoid/server  és /home/ubuntu/siwenoid/client).
<br style="clear: both" />
<br style="clear: both" />
[[Image:Linux_inst_image03.png|left|thumb|400px]] A következő képernyőn, a rendszert kiszolgáló adatbázis típusánál válasszuk a MySQL opciót, mivel ezt az adatbázis szervert telepítettük korábban.
[[Image:Linux_inst_image03.png|left|thumb|400px]] A következő képernyőn, a rendszert kiszolgáló adatbázis típusánál válasszuk a MySQL opciót, mivel ezt az adatbázis szervert telepítettük korábban.
Line 78: Line 78:
[[Image:Linux_inst_image35.png|left|thumb|400px]]Innen meggyőződhetünk a serialszámról.
[[Image:Linux_inst_image35.png|left|thumb|400px]]Innen meggyőződhetünk a serialszámról.
<br style="clear: both" />
<br style="clear: both" />
==SIWENOID kliens installálása==
==SIWENOID kliens installálása==
[[Image:Linux_inst_image25.png|left|thumb|400px]]A kliens alkalmazást lényegesen egyszerűbb telepíteni, mivel nem kell adatbázis szervert megadnunk hozzá. A start-installer.sh fájl ismételt elindítása után válasszuk újra az Install opciót, majd a Siwenoid client application lehetőséget.
[[Image:Linux_inst_image25.png|left|thumb|400px]]A kliens alkalmazást lényegesen egyszerűbb telepíteni, mivel nem kell adatbázis szervert megadnunk hozzá. A start-installer.sh fájl ismételt elindítása után válasszuk újra az Install opciót, majd a Siwenoid client application lehetőséget.

Latest revision as of 08:32, 3 January 2013

Language: English  • magyar

Elöző fejezet-> Installation under Windows / Következő fejezet-> First SIWENOID startup

Installation of components

For the installation an internet connection is required. Select the "DASH startpage" menu on the left side. Look for the "Update handler" application and launch it. Use the settings menu in the "Update handler" window. The system is asking for typing superuser password. (Use the password that was entered during installation) After successfull login enable the "Canonical partners" updates in the "other softwares" tab.

Use terminal for installation. Use Ctrl+Alt+T to launch terminal.

JAVA installation

Siwenoid require JAVA 6 version. Use „java -version” command in terminal to get the current version on your computer.

4 options that you meet:

  • No JAVA installed

Use „sudo apt-get install openjdk-6-jre” command in terminal to install JAVA6.

  • JAVA 7 is already installed

Install JAVA6 as it is described above. Then the JAVA6 had to be set as default JAVA in Linux. Use „sudo update-alternatives –config java” command. Type SUDO password. Then type in the ID of JAVA6.

  • More than one JAVA has been installed

Use the „sudo update-alternatives –config java” command the very same way it was described above.

  • JAVA 6 has already been installed

Nothing else to do.

MYSQL installation

Use A „sudo apt-get install mysql-server” command in terminal to install MySQL. Superuser password is required. During installation the "root" password is asked for. There is no special restriction for password. This root user/password is necessary for the administration of database later.

Mysql-workbench application is also required and has to be installed. Use „sudo apt-get install mysql-workbench” command in a termninal. Username and password are required.

After installation launch Mysql Workbench application.

Main window of workbench has 3 columns. At the right column use „New Server Instance” menu point to create a new database server. Always click next-next-finish.


Use "root" password when asked for. Finally the new mysqld@localhost database appears in the Server Administration coulmn. Use "root" password to login. After login the administration window appears.


Select Users and Privileges (1) menu to create a new database server specific user. Select Add Account (2) button and type the parameters of a new user (3). Type a Login Name (example: mgmt_user), and a password, and type "localhost" into the Limit Connectivity to Hosts Matching field. Finally click on apply (4). Now repeat the same steps to add one more account with the same parameters except for Limit Connectivity to Hosts Matching field. Type 127.0.0.1 into this field.

Check in the list of User Accounts if the new user has been succesfully added. Then the database server configuration is done. Close the MySQL workbench.

CODEMETER RUNTIME installation

This application is necessary for the dongle. Download it from : http://codemeter.com/us/service/downloads.html. Select Linux version and Deb packages for Ubuntu linux. After download launch it. Ubuntu Software central appears. Click on install button. Type sudo password when asked for. Now the prerequisits of SIWENOID are succesfully installed.

SIWENOID server installation

Launch the SIWENOID installer. Use the start-installer.sh in the installer folder. Before launching right-click on file to open properties window. On the permission tab check the "Execution as program" option. After starting select "Install" and then the "SIWENOID server" option.


On the next window select the A következő képernyőn a telepíteni kívánt összetevőket kell kiválasztani. A csillaggal megjelölt lehetőségeket mindenképp válasszuk ki, a többiből pedig a csatlakoztatandó alrendszereknek illetve moduloknak megfelelően válasszunk. (A Cerberus modul a CC11 és CC440, a BACnet a Sinteso és CerberusPro központokat képes kezelni). A következő képernyőn válasszunk ki egy mappát a számítógépen, ahova telepíteni kívánjuk a szerver alkalmazást. A szervert és a klienst ne telepítsük ugyanabba a mappába, de lehetnek például egy közös mappa alatt (tehát például /home/ubuntu/siwenoid/server és /home/ubuntu/siwenoid/client).


A következő képernyőn, a rendszert kiszolgáló adatbázis típusánál válasszuk a MySQL opciót, mivel ezt az adatbázis szervert telepítettük korábban.


Az adatbázis kapcsolat tulajdonságainál a következőket állítsuk be:

  • URL: Az adatbázist futtató számítógép IP címe (vagy hostneve) és portja. Amennyiben a portot nem állítottuk át a MySQL szerver telepítésekor az alapértelmezett 3306-ról, akkor a kettőspont és a portszám elhagyható a végéről.
  • Database name: Egy általunk kitalált név az adatbázisnak. Csak az angol abc betűit, számokat, illetve alulvonást tartalmazzon!
  • Owner: Az adatbázishoz csatlakozó felhasználó neve, ezt a MySQL Workbench alkalmazásban hoztuk létre, példánkban mgmt_user.
  • Password: Az adatbázis felhasználó jelszava, szintén a MySQL Workbench-ben állítottuk be.

Az alsó 3 mezőben az alapértelmezett adatbázis kapcsolatot adhatjuk meg, ez szükséges az általunk megadott adatbázis létrehozásához.

  • Database name: Egy beépített adatbázis neve, állítsuk be mysql -re.
  • Username: Az adminisztrátor felhasználó (root) neve, állítsuk be root -ra.
  • Password: Az adminisztrátor felhasználó (root) jelszava, a MySQL szerver telepítésekor adtuk meg.


Várjuk meg, amíg az adatbázis felépítése végbemegy, ez néhány percet is igénybe vehet.


A következő képernyőn adjunk meg egy tetszőleges, nem használt port-számot, amelyen majd a kliensek csatlakozni fognak. Alapértelmezésként a 1899-es port van beállítva, csak indokolt esetben érdemes megváltoztatni.


A következő képernyőn egy másik portot kell megadnunk, a hosszabban tartó folyamatok kommunikációja ezen fog zajlani. Ajánlás szerint ez a 1898-as port, de lehet tetszőleges, nem használt port, ha indokolt.


A szerver alkalmazás telepítése ezzel elkészült, a hardveres licenszkulcs konfigurálása miatt indítsuk el a konfiguráló alkalmazást a Launch configuration utility jelölőnégyzet bepipálásával.


Ehhez meg kell adnunk a Select target XML configuration mezőnél a szerver konfigurációs XML fájlját, ezt a telepítő automatikusan kitölti. A Select configuration schema XML mezőben a konfigurálást segítő séma kiválasztható a mező melletti Browse gombra kattintva, majd a megjelenő mappában a server mappa alatti config-server-schema.xml fájlt válasszuk. A Next gombra kattintva elindul a konfiguráló alkalmazás:


A fa-szervezésű lista a konfiguráció egyes elemeit tartalmazza. Nyissuk le a Siwenoid, majd a License elemet, és kattintsunk a stick-serial elemre. Az alsó beviteli mezőben módosítsuk a szöveget a mellékelt hardverkulcs sorozatszámára. Ha nem vagyunk biztosak a sorozatszámban, csatlakoztassuk a hardverkulcsot, és indítsuk el a Codmeter Control Center-t.


Innen meggyőződhetünk a serialszámról.


SIWENOID kliens installálása

A kliens alkalmazást lényegesen egyszerűbb telepíteni, mivel nem kell adatbázis szervert megadnunk hozzá. A start-installer.sh fájl ismételt elindítása után válasszuk újra az Install opciót, majd a Siwenoid client application lehetőséget.

A csillaggal megjelölt modulok itt is kötelezően választandóak, a többit igény szerint bepipálhatjuk. A következő képernyőn - a szerver telepítéséhez hasonlóan - adjuk meg, hogy a számítógépen mely mappába kívánjuk telepíteni a kliens alkalmazást. A szerver és kliens alkalmazást ne telepítsük ugyanabba a mappába!

A kiválasztott modulok fájljainak másolása után válasszuk ki a kezelni kívánt nyelveket. Jelen pillanatban az angol nyelvet mindenképpen ki kell választani, mivel az adminisztrátor felhasználó először angol nyelven fog tudni belépni.


A fájlok másolása után meg kell adnunk, hogy mely porton fog a kliens a szerverhez csatlakozni, ezt a szerver telepítésekor a RMI listen port for client connections részen kellett meghatározni, alapértelmezetten 1899.


Ezek után meg kell határoznunk a szerver IP címét vagy hostnevét. Amennyiben a szerver és a kliens alkalmazás ugyanazon a számítógépen fog futni, úgy a 127.0.0.1 vagy localhost nevekkel hivatkozhatunk a saját-gépre.


A kliens telepítése ezzel készen is áll, amennyiben apróbb, felületi beállításokat kívánunk eszközölni, jelöljuk be a Launch configuration utility négyzetet, majd adjuk meg a séma XML mezőnél a client mappa alatti config-client-schema.xml fájlt.


A legtöbb esetben legfeljebb a Siwenoid elemen belül található Configurations rész egyes elemeit akarjuk beállítani. A beállítások nagyrésze logikai igaz (true) vagy hamis (false) értéket vehet fel. Leggyakoribb beállítások:

  • show-mini-eventviewer: Mini eseménynapló megjelenítése, 5-7 sor eseménnyel közvetlenül a főablak alatt.
  • show-map-previews: Előnézeti térképek mutatása térképgombok fölé állva.

Ha megváltoztattunk egy értéket, kattintsunk a mező melletti OK gombra. A módosítások után a File menü Save menüpontjára kattintva mentsük el a konfigurációt, majd zárjuk be az ablakot.
Ezzel a rendszer kész az első indításra. Az első indításról olvass a következő link-en: SIWENOID első indítása

Elöző fejezet-> Installálás Windows alatt / Következő fejezet-> SIWENOID első indítása