Everyday operation of Siwenoid v2/hu

From Siwenoid Wiki
Jump to navigation Jump to search
Language: English  • magyar


Indítást követően megnyílik a szoftver fő képernyője

A mindennapos használat során ezt a főképernyőt használja a felhasználó a legtöbbet.

A Kategóriasáv

A képernyő felső részén látható a kategóriasáv amibe az alrendszerek minden jelzése beérkezik. A kategóriák színe megegyezik a Jelzésnaplóban található események színével.

  • A kategóriasáv nem része a Jelzésnaplónak, de megkönnyíti a használatát.
  • A kategóriasáv nem tüntethető el, ez a szoftver felső részén mindig megjelenik.
  • Egyértelmű színezés mindenhol, a térképen, a jelzésnaplóban is ugyan azzal a színnel jelenik meg, így biztosan tudjuk például, hogy minden vörös hátterű esemény egy riasztás.


  • 1; Eseménykategóriák

- MINDEN jelzés, riasztás, esemény az alrendszerektől ide fut be.
-> "Normál" jelzésű kategória nem található, hiszen a Jelzésnaplóban sem jelenik meg.
- Normális kategóriába esik minden ami megfelelően működik, például egy aktív füstdetektor, vagy egy élesített riasztó stb.


  • 2; Kategória szűrés

-Kategória nevére kattintva a felhasználónak lehetősége van kiszűrni azt a kategóriát amit nem kíván látni. Ez alól egyedül a riasztás kivétel, annak elrejtése nem lehetséges. A szűrt kategória nem jelenik meg a jelzésnaplóban.

-> A szűrt kategóriák háttere áttetsző.
-> A Riasztást nem lehet szűrni!


  • 3; Gyűjtött nyugta gomb

-Ennek a gombnak megnyomásával minden az adott kategóriába eső eseményt lenyugtázhatja a felhasználó.

->Ez a gomb semmilyen parancsot nem továbbít, csak a felhasználó tudatja a szoftverrel, hogy észlelte az eseményt.

-Sok érzékelő egy rendszerből küldhet egyszerre esemény, például egy egész kikapcsolt zóna akkor ezeket egy gombnyomással lehetőség van nyugtázni.


  • 4; Nyugtázott és nyugtázatlan események

-A számláló mutatja hány nyugtázott és nyugtázatlan esemény van.

-A képen látható "0/1" mutatja hogy 0 nyugtázatlan esemény van az adott kategóriában, és összesen eddig 1 ilyen kategóriájú esemény volt. Tehát a számláló az "nyugtázatlan/összes" számot mutatja


A jelzésnapló részletei és használata.

A Jelzésnapló a szoftver fő része ahova minden információ beérkezik az alrendszerekből.

  • Ritkán látni ilyen üres Jelzésnaplót mint a képen, ugyanis pl.: egy kiépített rendszerben legalább pár inaktív jelző vagy bármilyen információ biztosan van. .


A Jelzésnapló részei

A Jelzésnapló mutat minden részletet az integrált adatpontokról. Minden esemény a hozzárendelt kategória színét veszi fel. Ez az elsődleges felülete a felhasználónak.

  • A Riasztások (alapbeállításoknál vörös hátterű) mindig megjelenik a Jelzésnapló tetején, teljesen mindegy hány alkategóriájú esemény van előtte.
  • Ha a kategóriaszűrővel szűrve vannak a kategóriák, attól még a gyűjtött nyugta gombbal a felhasználónak lehetősége van ezeket nyugtázni.



1; Kategória ikonja: A kategória alapértelmezett ikonja.
2; Időmutató: Az esemény beérkezésének ideje.
3; Fizikai konténer: Melyik fizikai konténerből származik az esemény.
4; Adatpont neve: A jelzést kiadó adatpont neve
5; A hiba leírása: A hibát okozó jelzésnek a leírása. pl.: ha a kliens nincs csatlakoztatva a szerverhez akkor egy "Client Disconnected" hiba jelenik meg a Jelzésnaplóban.
6; A jelzés státusza: A friss nyugtázatlan esemény a Jelzésnaplóban folyamatosan villog

A jelzés státuszai a következők lehetnek:

  • Új esemény (villog a naplóban)
  • Nyugtázott (nem villog)
  • Törölt esemény (Fekete háttérrel, fehér szöveggel jelenik meg)


Gombok:

7; Alapértelmezett parancs: Az adott kategóriájú eseményhez hozzárendelt alapértelmezett parancs.

  • Ha esetleg nem biztos benne a felhasználó hogy mit jelent az adott alapértelmezett parancs akkor a jobb egérgomb megnyomásával láthatja az összes küldhető parancsot ami annak az adatpontnak küldhető.
  • Az alapértelmezett parancs függ az eseménytől!

8; Térképen való megjelenítés: Ha a jelzést küldő adatpont elvan helyezve a térképen, akkor a gomb zöldes színnel jelenik meg, ezt megnyomva a szoftver megnyitja a hozzárendelt térképet és pár másodpercig villogtatja az adatpontot a könnyebb beazonosítás érdekében.
9; Beavatkozási szöveg: Beavatkozási szöveg megnyitása amennyiben hozzá van rendelve az adatponthoz. Ezek segíthetnek a felhasználónak ha valami szükséges tudnivaló van az adott eseménnyel kapcsolatban. )
10; Komment írás: Feljegyezhetünk információkat az adott eseményhez.
11; Adatpont Hieararchiában való mutatás: Erre kattintva az adatpont megnyílik a hieararchiában.


Törölt események

A fekete hátterű törölt eseményeket bal klikkel/nyugtázással lehet eltüntetni. A törölt események a szoftverben maradnak, hogy semmiképpen se lehessen kihagyni őket, de a megtekintés idejére már nem relevánsak.

  • Törölt esemény létrejöhet akár másik kliens nyugtázása miatt is!


Mikor láthatunk törölt, fekete hátterű jelzésű eseményt?

  • Például ha már az egységen keresztül reagáltak az eseményre.
  • Ha valaki már egy másik kliensben cselekedett a jelzéssel kapcsolatban.


Az események észlelése és kezelése

Előző példákból is látva, az adatpontok összes eseménye a Jelzésnaplóba fut be. A példaképen egy friss Riasztás látható.

Az új nyugtázatlan esemény villog, és alapértelmezetten jelző hangot is kiad. (Ehhez szükséges egy hangfal vagy valamilyen kihangosító.)


Az események nyugtázása!

Kattintás az eseményre a Jelzésnaplóban!

A nyugtázást követően az esemény villogása abbamarad.

  • Amennyiben a gyűjtött nyugta gombot használja a felhasználó, egyszerre minden az adott kategóriába eső eseményt nyugtázni tudja.
  • A nyugta semmilyen parancsot nem küld, a felhasználó tudatja a szoftverrel, hogy már észlelte az eseményt.


Riasztás újraélesítése előtti lehetőségek Mielőtt újraélesítési vagy bármilyen egyéb parancsot küld a felhasználó az egységnek, több lehetősége is van:

  • Riasztás megjelenítése a térképen(amennyiben hozzá van rendelve)
  • Az eseményhez jegyzet hozzáadása.
  • Beavatkozási szöveg megtekintése. (amennyiben hozzá van rendelve)


Parancs küldése az alrendszereknek

Nyugtázást, komment írást, vagy bármi más után amit megkövetel az alrendszer, a felhasználó újra élesítheti az egységet.

  • Az első gomb megnyomásával(bal klikk) az alapértelmezett, eseményhez leglogikusabb parancsot lehet elküldeni. Ez az "alapértelmezett" parancs az adatpont típusától függ.
  • A gombra jobb egérgomb megnyomásával megjeleníthető az összes egyéb parancs lehetőség amit annak az adatpont típusnak küldeni lehet.

Térképen való megjelenítés

A második gomb megnyomásával, a felhasználónak lehetősége van megjeleníteni az eseményhez tartozó adatpontot a térképen.(Amennyiben az adatponthoz van térkép hozzárendelve) Ha az adatponthoz nincs térkép rendelve, akkor a gomb inaktív lesz, szürke hátterű és nem reagál a kattintásra.

Beavatkozási szöveg megtekintése

Amennyiben automatikusan megnyíló beavatkozási szöveg van beállítva az adatponthoz, így az esemény megjelenésekor az is megjelenik. Ha nincs beállítva az automatikus megjelenítés, de van hozzárendelve szöveg akkor azt a 3. pirosas füzet ikon megnyomásával lehet megjeleníteni.

  • Amennyiben a 3. gomb szürke, mint ahogy a fölső példaképen is látható így az adatponthoz nincs hozzárendelve beavatkozási szöveg.


Jegyzet hozzáadása az eseményhez

A negyedik gomb megnyomásával a felhasználó jegyzetet adhat hozzá az eseményhez.

Megjelenítés az Adatpont Hierarchiában

Az ötödik gomb megnyomásával az eseményhez kapcsolódó adatpont jelenik meg az Adatpont Hierarchiában.



1; Létrehozási idő: A jegyzet létrehozásának dátuma és ideje.
2; Felhasználó: A jegyzetet létrehozó felhasználó neve.
3; Jegyzet: Maga a jegyzet.
4; Jegyzet író: További jegyzet felírásának helye
5; Küldés gomb: A jegyzetíróba felírt további

  • Egy eseményhez akár több jegyzet is adható.
  • Időszerint lehet őket beazonosítani.



Az Eseménynapló használata

Az eseménynapló minden eseményt megőriz a szoftverből. Az információ nyomtatható, exportálható a felsorolt formátumokban: .XLSX, .CSV és interaktív HTML formátum. Többféle módon is szűrhető a napló.


Keresés és szűrés a naplóban

Az ablak alján látható a filter és keresési lehetőségeket. A fenti kép fölső részén pedig ezeknek a részleteit.


1; Kezdési dátum: A keresési dátum kezdetének ideje. 00:00:00-tol minden esemény kiíródik a felhasználó által megadott napról, a dátum előtti események nem kerülnek megjelenítésre.
2; Bezáró dátum: A dátum amíg szeretnénk szűrni a naplót. 23:59:59.-ig minden esemény kiíródik a bezáró dátum napján. A dátum utáni események nem kerülnek megjelenítésre.
3; Kezdési idő: Felhasználó által megadott idő-től (óra, perc, másodperc) való megjelenítés. A kezdési idő előtti események nem kerülnek megjelenítésre. 4; Bezáró idő: Felhasználó által megadott idő-től(óra, perc, másodperc) való megjelenítés. A bezáró időintervallum utáni események nem kerülnek megjelenítésre.

  • A példakép dátuma 2017-06-08 és 10:00 - 15:00 óra közötti eseményekre szűr rá.
  • Ha dátumot nem, de időt beállít a felhasználó, akkor az összes nap információja megjelenik a megadott intervallumban.

5; Esemény típusa: Típusra való keresés, például: "riasztás" beírás esetén, minden riasztás típusú esemény megjelenítődik.
6, Mentett keresési paraméter betöltése: Egy gyakran használt, elmentett keresési paraméter kiválasztása után azonnal megkezdődik az adott paraméter keresése.
7, Keresési paraméter mentése: Ha van egy típus, időintervallum, dátum amire gyakran történik keresés, akkor ezzel ellehet menteni és az előbb említett 6-os pont alapján lehet használni.

  • A mentés gomb megnyomásakor felugrik egy ablak ami megkérdezi a mentett keresési paraméter nevét, itt lehet elnevezni, majd később a 6-os pont legördülő menüjéből kiválasztani az elmentett néven.
  • példaként készíthet egy mentést a "Riasztás" típusú eseményekre reggel 06:00 és 09:00 néven, majd elmentheti "Reggeli riasztások" néven. Ha rákeres láthatja melyik nap mikor volt ebben az kategóriában bármilyen esemény az adott idők között.

8, Mentett keresési paraméter törlése: Az épp kiválasztott mentési paramétert lehet eltávolítani a legördülő menüből.
9, Adatpontok: Az adatpontok neve alapján lehet szűrést indítani. A példaképen látható hogy a "P" nevű adatpontokra kerestek az előzőleg is bemutatott beállításokkal együtt. 2017.06.08.-án 10-15 óra között 2 Riasztás történt, egy a "Pir 1" zónában, és egy Pánik gomb által.
10, Esemény: Esemény kategóriák alapján lehet keresni, Kikapcsolás, Riasztás stb.

  • Ezek a treatmentek(státuszok) amiket felvehetnek az adatpontok.

11, Szűrt lista exportálása: A (szűrt) lista exportálható. A felsorolt formátumokban: CSV, XLSX és interaktív HTML formátumban.

  • A lista csak akkor szürhető ha kezdési és bezáró dátum is van beállítva. (1-es pont), (2-es pont).
  • Ez a fajta korlát szükséges, hiszen egy nagyobb rendszer több millió sort is tartalmazhat. (Kérjük mérlegelje az exportálni kívánt napló hosszát, több hónap akár több millió sor is lehet!)

12, Szűrt lista nyomtatása: A szűrt lista nyomtatása az alapértelmezett nyomtató által.(Fájl-beállítások-nyomtató)
13, Filterek visszaállítása: Minden keresési, szűrési paraméter törlődik, és a napló vissza áll az alap helyzetébe.
14, Példa: A képen látható egy keresési példa. Dátum, idő, adatpont, típus szerint.

Speciális keresési lehetőségek

Vagy keresés

Ha több szót is beír a felhasználó szóközzel elválasztva, akkor a kereső kidobja azokat a találatokat amelyikben legalább az egyik keresési paraméter szerepel. (Például ha beírja hogy "Riasztás Normál" akkor kidob minden találatot ami Riasztás, vagy Normál típusú.)


ÉS keresés

Ha több szóra keresünk "&" jellel elválasztva, akkor a kereső csak azokat a találatok dobja ki amiben minden keresési paraméter szerepel! (Például ha "Alarm & Normal" keresési paramétert használunk, valószínűleg üres keresési eredményt kap a felhasználó, hiszen normál és egyben riasztó érzékelő nem létezik. (jó esetben))

Eseménynapló exportálása XLSX, CSV vagy interaktív HTML formátumban

  • Az fölső példaképen látható (11)-es gomb megnyomásával kiválasztható a felhasználónak szükséges formátum. (CSV, XLSX vagy HTML).


Felhasználó igényei szerint van lehetőség kiválasztani a megfelelő formátumot.

A formátum kiválasztása után a fájl neve és helye megadható. Mentés gomb megnyomásával az exportálás befejeződik, és a megadott néven és helyen megtalálható lesz.

Amennyiben meggondolja magát, a mégse gomb megnyomásával a folyamat megszakítható.

  • FIGYELEM! A lista csak akkor exportálható ha van beállítva kezdési és bezáró dátum.


Eseménynapló nyomtatása

Fölső képen látható 12-es gomb megnyomásával a napló nyomtatható.

  • A nyomtatáshoz szükséges egy alapértelmezett nyomtató is!(fájl-beállítások-nyomtató fülben lehet beállítani)
  • FIGYELEM! A lista csak akkor nyomtatható ha van beállítva kezdési és bezáró dátum.
  • Mérlegelje a nyomtatni kívánt lista hosszát, nagyobb rendszerek akár milliós számokat elérő sorokat is tartalmazhatnak.